Szakmai szemmel az egyik legfontosabb funkció, amit egy ajtónak nyújtania kell, az a betörés elleni védelem, mert ez az úgynevezett határvonal jelenti az otthonunk és a külvilág közötti szakaszt. Szinte mindenki hallott már a biztonsági ajtók különböző típusairól. Az, hogy ki, mennyit áldoz egy biztonsági ajtó beszereltetésére, az egyéni igényektől, illetve pénztárcától függ. Itt azért fontos megjegyezni, hogy egy biztonsági ajtót nem egy évre szerelünk, hanem hosszútávú befektetésként, amely úgy térül meg, hogy örökre visszatartja betöréseket, az illetéktelen behatolókat, ezzel pénzt spórolva nekünk és egyben biztonságot nyújtva. Mindenkinek a saját döntése, hogy milyen bejárati ajtót, netán rácsot, esetleg hevederzárat szereltet fel, ez ügyben mindig az illetékes zárszervizhez kell fordulni. A mi esetünkben zárcsere, illetve a biztonsági megoldások kialakítása a fő csapásirány, azaz másodzár, netán hevederzár telepítése.
Azért fontos az otthon védelme, amiről mindenkinek saját magának kell gondoskodni, tehát a lépéseket meg kell tenni a biztonság irányába, mert senkit nem érdekel, hogy várként őrizzük-e otthonunkat, pontosabban a betörőt igen, mert neki minél könnyebb valahova bejutni, annál gyorsabb lesz a „munkavégzés” ideje.
Az idő és a zaj a betörők legfőbb ellensége
Tulajdonképpen a betörőnek az időből és a zajból van a legkevesebb „dobása” mondhatni, hiszen onnantól kezdve hogy elindul a betörési folyamat az óra ketyeg és időt kell futni a kívülállók érkezésével, a bámészkodókkal, a szomszéddal, aki bármikor megjelenhet és hívhatja a rendőrséget. A zaj, ami a másik fontos dolog, ami fejfájást okoz a betörőnek, hiszen ha nagy ricsajt csap, odavonzza a nézőközönséget, ezért halkan kell dolgoznia, speciális eszközökkel.
A köztudatban valamiért elterjedt, hogy feltörhetetlen bejárati ajtó nem létezik, ezt cáfolnám egy olyan állítással, hogy pedig van, de ez majd egy másik írásban kerül publikálásra. A másik állítás, hogyha a betörő rendelkezésére elég idő áll, akkor szintén nincs olyan bejárati ajtó, amit ne lehetne kinyitni. Szakmailag a helyes állítás, hogy van olyan bejárati ajtó, amit nem lehet feltörni, még akkor sem, ha van elég idő, de az nem a kínai kategória, amit Magyarországon 10 emberből 9 megvesz. Az a bejárati ajtó, ami 2×1 méteres kivitelben betörésbiztos, 600-700 ezer forintba kerül. Ezért az összegért beépítik azt a biztonsági technológiát, amit egy ajtónak és zárnak együttesen tudnia kell. Amennyiben a betörőnek hosszú ideig kell egy bejárati ajtóval babrálni, az a lebukás veszélyét növeli, így inkább neki sem áll vagy egy másik, gyengén védett ajtóhoz lép odébb. A Mabisz, vagyis a Magyar Biztosítók Szövetsége által kapják a zárak, illetve rácsok és a bejárati ajtók a biztonsági szinteket. Ezek a szintek a különböző ellenállási időintervallumokat képviselik, hogy melyik gyártónak, melyik terméke mennyi ideig áll ellen a durva szerszámokkal történő intenzív behatolási kísérletkor. A kategóriák általában 3, 5, 10, 15 perc vagy annál hosszabb intervallumot képviselnek.
Melyek azok az esetek, ahol elég csak az ajtózár kicserélése és már emeltünk a biztonsági fokozatokon?
Ezt csak akkor lehet megállapítani, ha látjuk, melyik típusú nyílászáróval állunk szemben. A kínai ajtók esetében, mivel lemezajtóról beszélünk és elég gyenge láncszemet alkot a biztonság piacán, amelyet a betörők reggelire elfogyasztanak, ezért itt jobban kell gondoskodni a védelemről. Gyárilag sajnos ezek az ajtók fabatkát sem érnek, a kínai zárbetét nem áll ellen semminek. Akik kínai ajtóval próbálják védeni otthonukat, gondoskodjanak mielőbb az ajtózárak kicseréltetéséről, netán a gyenge minőségű világító kilincs cseréjéről is egy erősebb verzióra (gyakran törik!). Ha mindez nem elég, tudunk megoldást kínálni másodzár telepítésre, netán hevederzár felszerelésére, azaz mindenre, ami hátráltatja, megakadályozza a betörők bejutását. Persze vannak már olyan ajtótípusok, amelyek anyagukat, masszivitásukat nézve igencsak megállják a helyüket a biztonsági oldalon, de valamiért vagy kicserélték bennük a zárat vagy nem is volt bennük, hiszen megoldásként csak az ajtó szerkezetét választották, plusz opciókra már nem fordítottak anyagi- illetve más eszközöket. Nem is gondolnánk, hogy egy jó izraeli zárbetéttétel, amely Izraelben is bevizsgált és Magyarországon is elfogadott, mennyire biztonságban lehet tudni magunkat és az milyen precíziós működést garantál hosszútávon a mindennapokban. Cseréltessen zárbetétet velünk Budapest területén! Az izraeli zárbetétcsere -méret függvényében- 46.000 forinttól elérhető, munkadíjjal, garanciával, kiszállási díjjal együtt. Az általunk forgalmazott izraeli zárakra nemcsak szerelési, de minőségi garanciát is vállalunk, egy év cseregaranciát bármilyen probléma esetén.