Hogyan történik a Dierre többpontos ajtó szétszerelése, majd a zárcseréje?

Először is a legjobb tanács, amit adhatunk, hogy házilag még véletlenül se álljanak neki egy ilyen olasz gyártmányú, Dierre/Atra márkanevű típusnak! Nem egy sima, cilinderes zárcseréről beszélünk, hanem egy biztonsági trezorzár központi egységének a kiszereléséről, melyhez szét kell bontani az ajtót. Majd ezt követően be kell szerelni az új zárat, újból összerakni az ajtót és beigazítani a tokba.

Kezdeti lépések, amiket elvégzünk a Dierre szerkezetcsere során

Ha a legelejéről indulunk, először is az ügyféllel egyeztetjük a típust, illetve az időpontot, valamint az árat, ami talán a legfontosabb. Általában elfogadják tőlünk az ajánlatot, még ha százezer forint felett is lesz a számla. A hírnevünk megelőz minket, hiszen 20 éve dolgozunk ezekkel az ajtókkal, illetve Dierre zárakkal.

Nagyon fontos szempont a pontos beazonosítás, hiszen különböző típusú, méretű, kivitelű Dierre ajtózárszerkezetek vannak forgalomban és beszerelve a bejárati ajtóba. A legtöbb Dierre bejárati ajtót az olaszországi gyárban készítik, kivétel ez alól, amiket Magyarországon valamelyik szakműhelyben zártszelvényből gyártanak és faborítással látnak el. A Magyarországon készült ajtók sem rosszak, ezeknél nem kell szétszedni a belső/külső borítást, hiszen az ajtógyártó előlappal és elölről szerelte be a zárszerkezetet. A többpontos rudak mozgatásához egy speciális adaptert szerelt az alsó/felső kiegészítő ponthoz, ez mozgatja a rudakat. Sajnos találkoztunk olyan esetekkel is, ahol az adapter inkább egy szög vagy egy csavar volt, ami rá van hegesztve a zárra. Hegeszteni nem szoktunk, hiszen a zár elveszíti a garanciát egyből ilyenkor, a gyár nem veszi vissza tőlünk bármi legyen is a baja. Ezért vagy lekötjük a rudakat vagy átszereljük a fület. A gyári Dierre ajtók esetében, ami befelé nyílik, a belső burkolatot le kell szedni, de előtte természetesen a veretgarnitúrát is le kell bontani.

Mi az a kilincsveret-garnitúra?

Röviden: díszítő elem, amely a kilincsből, a rozettáról, azaz zárcímerből, az ajtóhatároló lemezből, illetve a nagy látószögű kitekintőből áll. Szinte bármelyik bejárati ajtón hasonló kilincsgarnitúrával találkozunk. A Dierrenél egyedi a méret, a szín, a kialakítása, a forma speciálisra van legyártva. Ennek a pótlása, pl. meghibásodás, karcolás, rongálás vagy elhasználódás miatt súlyos tízezreket von maga után, hiszen az alkatrészek pótlása mindig is drága volt és ezekből utángyártott változat nem készül.

Visszatérve az ajtó szétszerelésére. Miután eltávolítottuk a kilincs veretet, körbe leszedjük a takarólécet, illetve a szigetelő-gumit és így le tudjuk bontani a belső faborítást. A külső lapot nem kell leszedni, az marad a helyén addig, míg a zár cseréjét elvégezzük. A vastagabb, úgynevezett tűzgátló kivitelű Dierre típusoknál a belső fa alatt egy 10 milliméteres gipszkarton borítás van, ezzel óvatosan bánunk, mert elég törékeny. Miután szétszedtük az összes alkatrészt, ami a zárcseréhez szükséges, már csak az ajtótálcát látjuk, szemben a szigeteléssel, ami marad a helyén és nem kell leszedni. Általában 4 csavar fogja az Atra/Dierre trezorzárat, illetve a felső-alsó akasztékot ha kiszereljük, már ki is jön a szerkezet. Mivel az olasz Dierre tollas kulcsos zárszerkezetet jobbos és balos kivitelre tervezte a gyártó, ezért készülhetünk ilyen vagy olyan nyitási irányra is. Általában nálunk minden van, így könnyedén vissza tudjuk tenni a helyére a 4 csavaros Atra szerkezetet, amelyet könnyedén meghúzunk, visszaszereljük a rudakat, majd ellenőrizzük a működést a szerviz-kulccsal.

Mire kell odafigyelni a Dierre/Atra zárprogramozás során?

A legfontosabb talán, amire mi nagyon nagy hangsúlyt fektetünk, hogy az ügyfél előtt bontjuk ki az új kulcskészletet, hiszen a gyárból a szerkezet a szervíz kulccsal jön ki, az a végén megy a kukába. Minden kulcsgarnitúra 3 darabból áll, rövid- vagy hosszú kivitelben. A rövid 92 mm, hosszú 107 mm hosszúságú. Sokszor felmerül a kérdés, hogy mi nem másolunk extra kulcsokat, szerviz vagyunk, illetve nem is bontjuk ki a dobozt. Majd az ügyfél elmegy és másoltat magának. Mi maximum ajánlani tudunk egy helyet, ahol érdemes pótkulcsot készíttetni. Ha már kulcsmásolás, csakis gyári, nem utángyártott kivitelű nyerskulcsokra szabad másoltatni! A másik legfontosabb dolog, hogy a programozás után belül legyünk az ajtón és nyitott állapotban próbáljuk ki a zárszerkezetet!

Előfordul, hogy néha igazítani, állítani kell a szerkezeten, magyarul összehangolni a kulccsal. És ha véletlenül kívülről rázárjuk és az ajtó nem nyílik, az elég kellemetlen szituáció lehet. Ha minden tökéletesen működik, megjáratjuk a szerkezetet az összes kulccsal, majd mehet vissza a burkolat, a kilincsgarnitúra, a kitekintő. Ezt követően már nem marad más hátra, mint az ajtó beállítása, amelyet szinte minden esetben el szoktunk végezni. Az új zár ugyanoda kerül, ahova a régi, de mégis az évek alatt elmozdult az ajtó, elállítódtak a zsanérok, ezen újrahangolást, illetve az ajtótokon kis marást, igazítást szoktunk végezni. Az általunk beszerelt Dierre kulcsgarnitúrára, illetve zárszerkezetre egy év teljeskörű garanciát biztosítunk a rendeltetésszerű használat mellett. Budapest területén egy tollas kulcsos zárszerkezet komplett cseréje 155.000 forintba kerül, ami nem olcsó, de ha meghibásodik a szerkezet, ennek a helyére mást nem lehet beszerelni.

Hívjanak minket ha Dierre/Atra zárproblémájuk akad, éjjel-nappal működő szervíz vonalunk elérhető

06 30 776 4600 vagy 06 20 366 3250

Non-stop ajtózárszerviz cég vagyunk, hétvégén is vállalunk munkát, illetve ünnepnapokon is felkereshet minket, ha nem tud bemenni vagy kijutni a lakásból. Ha Dierre zárcserében gondolkozik, abban is tudunk segíteni, ügyeleti jelleggel, díjmentes kiszállással.