Ajtózárcsere lépésről lépésre – mire figyeljünk, válaszol a szakértő

Mielőtt belefognak a nyersanyag vételbe, érdemes egy pár szót mondani a mindennapi használatról. A napi használat mellett nemcsak a zárbetétek, hanem a zárszerkezetek is elhasználódnak. Ilyenkor elkezd akadni a zár, beragad a zár nyelve, de a legrosszabb eset, amikor nem nyílik és nem is záródik. Azaz ott állunk az ajtó előtt kívül vagy belül. Nem szabad kitolni a teljes felhasználási időt a végsőkig, ajánlott időben cseréltetni a zárbetétet, hogy nyugodtan, zavartalanul használhassuk. Amennyiben házilag akarják elvégezni -megspórolva a szerelési költséget- érdemes rendesen utánajárni, nehogy beletörjön a bicska. A legfontosabb, amit szem előtt kell tartani ilyenkor, hogy megőrizzük az otthon biztonságát! Legalább az ajtózárakon ne spóroljon senki!

Budapesti zárszerviz 0-24 – 06-30-776-4600         Telefonáljon, várjuk hívását!

Milyen típusú ajtózárak vannak?

Számos variáció létezik, de különböztessük meg a kültéri, illetve beltéri használatban lévő zárakat. A kültérit nevezzük bejárati ajtózárnak, a beltérit pedig szoba- vagy WC ajtó zárnak. Teljesen más a kettő, hiába mondja azt a kedves ügyfél, hogy a zár az zár, hát nem. A biztonsági bejárati ajtókban teljesen más paraméterű zárak vannak, mint egy szobaajtó bevéső zárja, ezért a kettő nem ugyanaz. A szobaajtó-zárak mindig egyszerűbb kivitelű zárszerkezetek, míg a bejárati ajtó szerelvényei akár egy-, két-, három- vagy több irányú záródással is működhetnek, ezért nem szabad házilag bejárati ajtózárat szerelni/cserélni.

Minden esetben meghatározzuk a hengerzárbetét méretét mi is a zárcsere előtt

Azért fontos a hengerzárak, azaz ajtózár-cilinderek vagy más néven zárbetétek pontos meghatározása, mert ha rövidet szerelünk be az egyrészt nem esztétikus, másrészt pedig nagyon bent van, nem éri el a kulcs és így nem lehet rendeltetésszerűen használni, azaz elforgatni. Ha pedig nagyon hosszú, akkor a betörő egy célszerszámmal ketté tudja roppantani és már nyitva is van az ajtó. Mi mindig úgy határozzuk meg a zárbetét hosszát, hogy kívül/belül szintben legyen az ajtócímerrel.

A zárbetét méretét a rögzítőfurat közepétől jobbra, illetve balra szoktuk mérni. Az alapméretű zárbetétek 31/31mm méretűek, az aszimmetrikus, pl. műanyag ajtóba való zárbetétek pedig 45/55 vagy 35/70 mm-esek. Ezek csak példa adatok, nem feltétlenül kell ezekre hagyatkozni! És ne nézzük azt, hogy a régi zárbetét teljesen más, mint amilyen most bekerül újként, mert lehet, hogy anno már az is el lett mérve.

Ajtózárcsere hétvégén, illetve ünnepnapokon 06-20-366-3250

Gyors felsorolás a zárbetét zárszerkezet csere műveletének irányába

-a hengerzár méretének meghatározása

Általában a régi zárbetét méretét figyelembe vehetjük, de inkább mérjünk kétszer, a rögzítő furattól a jobb és baloldali távolság a mérvadó, illetve az ajtó külső belső síkja.

-a zárbetétrögzítő csavar kilazítása és a hengerzárbetét kivétele

Sok esetben mi sem tudjuk egyből kitekerni a rögzítőcsavart és a henger-zárbetétet pillanatok alatt eltávolítani, ezért érdemesebb minőségi csavarhúzót használni és a végévelt egy kicsit megkocogtatni, hogy a beragadt, korhadt csavarmenet fellazuljon.

– szükség esetén ajtókilincs, kilincstengely, zárcímer eltávolítása a könnyebb szerelés érdekében

Szinte az összes zárbetét-cserénél fellazítjuk, de valamikor ki is szedjük a zárszerkezetet, illetve a teljes címer-garnitúrát, mert olyan passzentosan van beépítve, hogy nem a legegyszerűbb műveletek egyike a zárbetét cseréje.

-a bevésőzár, zárszerkezet kiszerelése

A bevésőzárakat általában akkor kell kiszerelni, ha a teljes egység meghibásodott, elkopott és nem működik vagy csak akadozva lehet bezárni. Általában csereszabatos zárak már nem nagyon léteznek, úgyhogy van némi-nemű igazítás, alakítás, ezért ne álljanak neki házilag!

-ha ezzel volt a hiba, az ajtófészek kitakarítása az új zárszerkezet behelyezése

Mindig érdemes kitakarítani azt a részt, ahol a zár több mint 10 éven keresztül bent volt, hiszen tele lehet porral, pókhálóval, darazsakkal, megdöglött bogarakkal, illetve faforgáccsal. Ezek ne kerüljenek bele az új zárszerkezetbe, ne okozzon problémát, akadást.

-vasalatok, szerelvények, zárbetét visszahelyezése, majd a rögzítőcsavarok meghúzása

Mindig figyelünk mi is a visszaszerelésre és ami a legfontosabb, ha készen vagyunk, nyitott állapotban kipróbáljuk a működést. Semmiképp ne legyen ilyenkor zárva, nehogy -probléma esetén- bezáródjon mögöttünk az ajtó!

-érdemes ajtóigazítást, pozicionálást végezni az új paraméterek miatt

Tulajdonképpen az utólagos igazítások azért fontosak, mert ezzel megelőzzük a hibát, kitoljuk a zárnak az élettartalmát és nem úgy kezdi a pályafutását, hogy már az elejétől kezdve akad, hiszen nem lettek a tokon lévő fogadók megigazítva, mert nem volt esetleg marószerszám, reszelő a lakatosnál.

Persze a fent említett felsorolás egy iránymutatás, hogy milyen munkát végzünk, hogy lássa az ügyfél, hogy nem 3 perc alatt végzünk azért a 30.000 forintos munkadíjért, amit felszámolunk általában anyagdíj nélkül a szervízdíjra. De valójában ennél jóval bonyolultabb, összetettebb a feladat, hiszen nem minden esetben vannak olyan bevésőzárak, amelyek még egyeznek a régebbi típussal. A legtöbb gyártó módosított a zárak rögzítési pontján, máshova tette a felfüggesztési oldalt, a kilincsek mérete is 1992-ben változott. Illetve érdemes már vastagabb törésvédő pajzsot szerelni a régi alumínium helyére!

Egyszóval, ha ajtózár cserével akad problémája, érdemesebb minket, a szakszervizt felhívni, nem érdemes vele házilag bajlódni! Ez egy összetett feladat, csak a gond lesz vele! Nálunk a szervízautóban mindig minden fellelhető és mellé párosul egy korrekt szerelés, szakértelemmel, garanciával ellátva. Ha már zárcserébe gondolkozik, mi az izraeli ajtózárakat preferáljuk, hiszen magasabb a biztonsági besorolásuk, mint az európai termékeké, ám sajnos ezért az áruk drágább. De csak egyszer kell kicseréltetni, a minőség pedig megtéríti az árát hosszútávú befektetésként.

Biztonsági zárak cseréje helyszíni kiszállással, non-stop, 06-30-776-4600

Ajtózárcsere lépésről lépésre - mire figyeljünk, válaszol a szakértő