Nemsokára vége a télnek, de még azért a február tartogat számunkra fogcsikorgató hideg időszakot, ami lehetőséget ad arra, hogy az ajtózár telemenjen vízzel, párával, ami megfagy benne. Vannak olyan tippek, praktikák, amelyekkel megelőzhetjük, sőt elkerülhetjük ezt a kellemetlen szituációt.
Először is fontos kideríteni, hogy az ajtókeret fagyott-e hozzá az ajtólaphoz, például egy kinti kapunál vagy a zárbetét csapatai jegesedtek össze. Ha a kulcs is belemegy a zárba és fordul, halljuk a kattanást, akkor egyértelmű, hogy a zár működik, más a probléma. Amennyiben a kulcsot egyáltalán nem lehet behelyezni a zárba, akkor a nedvesség által okozott fagyás a gond. A hajszárító, az alkoholos spray, illetve az öngyújtóval felhevített kulcs sikeres megoldás lehet, de mindent csak óvatosan. Ha lehet, ne az öngyújtót használjuk az alkohol leöntése után!
Amit fontos szem előtt tartani a befagyott zárak kapcsán
Soha nem szabad nyers erővel kinyitni egy befagyott ajtózárat vagy zárszerkezetet, mert nagyobb kárt csinálunk, mint hasznot! Beletörhetjük a kulcsot a zárba az erősebb rángatás hatására, egy kapunál az elektromos ellen oldalt tehetjük tönkre. Ilyenkor a türelem a legjobb barátunk, járjuk körbe ha tudjuk a nyílászárót, vizsgáljuk meg a zárakat, illetve a kulcsot, hátha csak az van megsérülve és ez alapján cselekedjünk a legjobb tudásunk szerint.
Milyen megoldás lehet, mi segíthet, ha nem nyílik a fagy miatt?
Kültéri ajtóknál vagy kapuknál ha csak a fém szerkezetről beszélünk és az fagy össze, arra nincsen semmilyen megoldás, hiszen a víz bárhova be tud folyni és a mínusz fokok hatására megfagy. Ilyenkor meg kell várni, míg kiolvad, vagy öntsünk rá forró vizet. A zárak esetében viszont lehet próbálkozni hajszárítóval vagy a kulcs szárát öngyújtóval melegítve, kicsit felforrósítva és úgy bedugni a zárba. Sikeres vállalkozás lehet még az alkoholt tartalmazó vegyszerek, fertőtlenítő szerek, különböző oldatok használata is, amelyek a jég felolvasztására kiválóan alkalmasak.
A legjobb megoldás mindig a megelőzés, ha zárról beszélünk
A zárbetétek vagy zárszerkezetek befagyásának a kiküszöbölésére érdemes különböző záró-olajokat vagy műszerolajat alkalmazni, mert ennek a vegyszeres egyvelege, ha vízzel keveredik össze, sem tud befagyni.
Ha semmi nem használ és meguntuk, hívjunk zárszerelő szakembert
Budapest összes kerületében gyorsszervízként azonnali kiszállást tudunk biztosítani, ha valakinek nem nyílik az ajtaja vagy beleszorult a zárba a kulcs a fagy miatt, vagy éppen már bele sem megy. Ha már házilag minden praktikát megpróbáltunk és nem sikerült megoldani, akkor inkább ne próbálkozzunk tovább, mert egy beletört kulcs a legtöbb esetben zárbetét- vagy zárszerkezet cseréhez fog vezetni. A legtöbb esetben, ha a kulcs nincs benne a zárban, csak meg van fagyva, speciális eszközzel felolvasszuk, felmelegítjük a zárcsapokat, majd kinyitjuk az ajtót, kiszedjük a zárat, kitisztítjuk, és ellátjuk speciális kenőanyag adalékkal, hogy ez máskor ne forduljon elő.
Létezik-e olyan zárbetét, amelyik nem tud befagyni a téli időszakban?
Sajnos nem, mivel az összes zárbetét, akár olcsóbb vagy drágább típusról beszélünk, ugyanarra a szisztémára van felépítve. A kulcs egy hengerben fordul, amely a zárházban van elhelyezve és a hengerben dugattyúműködés elvén csapok ugrálnak fel/le, ahogy a kulcsot behelyezzük. Ide, ha befolyik a víz, a csapok befagynak a ház furatába, így nem tud elfordulni a kulcs a hengerben. Ezért érezzük azt, hogy ha bele is megy, de meg sem mozdul. Ettől függetlenül, nem veszítsük el a kedvünket a jó minőségű zárak használatától, hiszen a tél rövid ideig tart, ráadásul a fagyos napok -Magyarország révén- nem olyan hosszú ideig tartanak, ezt meg valahogy át tudjuk hidalni. Viszont ha olcsó zárakat használunk, csak azért mert úgyis befagy címszóval, akkor áldozatává válunk a betörőknek azokon a napokon, amikor plusz fokok vannak. Izraeli zárbetétet érdemes használni, 5 db kulcs van hozzá, másolásvédett és az összes olyan biztonsági, illetve mechanikai védelemmel fel van ruházva, amely véd betörők ellen. Igaz a hideget ez sem bírja.

