Beszélhetünk bármelyik európai vagy izraeli gyártó termékéről, ha minőségi zárról van szó, akkor az összes gyártó komoly időt és energiát szán arra, hogy a zárbetét hírneve ne csorbuljon, ellenálljon mindenfajta betörési próbálkozásnak kísérletnek. A legtöbb zárgyártó már alapból a fúrás-, finomnyitás- illetve törésvédelmet adja a zárbetétjeihez. Ezek tulajdonképpen már alapfunkciónak is nevezhetők. A másolásvédelem is nagyon fontos az ügyfél kulcsvédelme miatt. Az alapanyagok szintén mérvadók, amiből készül mind a zárbetét, mind a belső alkatrészek, illetve a kulcs is. Amikor egy betörő egy zárbetétet elkezd manipulálni, akkor ezeknek a cilindereknek vagy le kell blokkolni, hogy ne tudjon elfordulni a piszkálás hatására vagy egyszerűen meg sem mozdul a bennük lévő csap, amint próbál kinyitni a betörő. Igen népszerűvé vált az úgynevezett magkihúzásos módszer és a zártörés is. Az Izraelben készült zárbetétek esetében erre is figyel a gyártó, hogy még véletlenül se járjon sikerrel a betörő. Persze azt szokták mondani, hogy a betörő előtt nincs zár. De van, csak az pénzbe kerül! Egy izraeli zárbetét cseréje Budapest területén, kínai ajtóba 48.000-52.000 forint között van, méret függvényében, beszereléssel együtt, egy év garanciával ellátva.
Miért nem bírja sokáig a kínai, olcsó zárbetét a használatot?
A kínai zárbetét esetében már az ára is árulkodik arról, hogy nem lehet egy nagy találmány, kihívás a betörő számára. Ennek ellenére a magyarok veszik, mint a cukrot és csak akkor értik meg, hogy az olcsó nem biztonságos, miután betörtek hozzájuk. Meg kell érteni, hogy a kínaiak jelen vannak a világban mindenhol a gyártástechnológia területén, viszont ők sem képesek csodák gyártására, pár dollárból nem lehet előállítani minőségi terméket. Ez nemcsak az ajtózár-betétekre vonatkozik, hanem egyéb másra is, pl. cipő, híradástechnika vagy használati eszköz a mindennapokban. Nem a kínai munkásokra, illetve a zárgyártó cégekre kell haragudni, ha egy világító-kilincses kínai ajtózárbetét egy év után -vagy még hamarabb- tönkremegy, beleszorul a kulcs vagy a legtöbb esetben kijön a henger a kulcs forgatása során. Azért nem bírja a kínai zár a mindennapi használatot, mert annyira olcsó alkatrészekből van összerakva a zárház, illetve a henger, valamint a kulcs anyaga, hogy rövid időn belül elkopik vagy összeakad a pontatlan illesztés miatt. Ezért sem használunk kínai zárakat, maximum csak olyan helyen, ahol tényleg nem fontos a biztonságos működés, illetve a biztonság. Ilyen lehet például egy kertes házon belüli kerti fészer, tároló, ahol maximum a kapát őrizzük a seprűvel.
Miért nem véd minket a kínai olcsó zár- vagy zárszerkezet?
Azért nem nyújt valós védelmet a kínai zárbetét, mert a pontatlan illesztések miatt szinte bármilyen zárnyitó eszközzel könnyedén kinyitható a henger. A tisztánlátás érdekében: olyan zárcsapokat használnak a gyártók a termék összerakása során, amely néha csoda, hogy működik, illetve a betörő nem véletlenül tudja egy sima, úgynevezett zárfésűvel vajmi könnyedséggel ezeket kinyitni. Ha megnézzük a zárbetét árát 3000-5000 forintért kapunk egy ötkulcsos kínai zárat, amelyen már rajta van a gyártó haszna, a magyar forgalmazó haszna, a szállítási költség és az Áfa is. Mennyi lehet akkor valójában az előállítási költség, ha két vállalkozás is akar keresni rajta? Halkan elárulom, maximum ezer Ft. Akkor jogos a kérdés, hogy 1 000 forintért feláldozzuk-e a lakásunk, otthonunk biztonságát? Kínai zárbetétet bejárati ajtóba vagy egyéb biztonsági zárszerkezetbe nem ajánlott, illetve nem is szabad ilyet ezekbe beszerelni, beszereltetni.
Miért nem szabad kínai zárakat használni a bejárati ajtók esetében?
Különböző statisztikai kimutatások szerint a legtöbb sikeres betörési kísérlet a kínai zárak esetében történik, az igen népszerű kínai ajtóknál. Nemcsak hogy nem véd, veszélyes a működést nézve is, hiszen egy fárasztó nap után a munkából hazaérve azzal szembesülünk, hogy nem megy a zárbetétbe bele a kulcs, vagy ha belemegy, csak forog körbe. A legkellemetlenebb szituáció, amikor egy mozdulattal kihúzzuk a zárat a kulccsal együtt és darabjaira esik a minőségtelen termék. Persze felmerül a kérdés ilyenkor, hogy egy száznegyvenezer forintért beszerelt kínai ajtó két hónap után miért nem nyílik ki? Aki valóban biztonsági megoldást keres, felejtse el az olcsó kínai zárakat, inkább valamelyik európai gyártó termékét válassza! Mi kizárólag Izraelben gyártott terméket szerelünk be, ezekre garanciát tudunk vállalni, mind minőségben és működésben egyaránt.
Hogyan és mennyi idő alatt térül meg a minőségi zárbetét használata?
Ha rövid megtérülést akarunk, akkor semmikor, hiszen ez nem a tőzsde, hanem egy hosszútávú biztonsági befektetés, amely úgy térül meg, hogy visszatartja az idegenkezűséget, a betörést, ezáltal spórol nekünk azzal, hogy az értéktárgyaikat nem lopják el, nem dúlják fel az otthonunkat, nem törik porrá a családi békét. Ne úgy nézzünk erre a befektetésre, hogy most kifizettünk 70.000 forintot két darab zárbetét cserére és hogy kimerítette a havi családi kasszát. A jó oldalát nézzük, hogy minden nap úgy érünk haza, hogy nem fogad feldúlt lakás, nem járt senki a lakásunkban, amíg mi távol voltunk. Sok betörési helyreállítás után voltunk jelen sajnos, ahol utólag mindenki azt mondta, hogy ha tudta volna, nem spórolt volna. De sajnos vannak olyan esetek is, ahol betörés után is a legolcsóbb megoldást keresik, hogy miért, azt nem akarjuk megérteni, de van ilyen. Biztos szeretik az izgalmakat és a lutrit, hogy vajon ismét feldúlt lakás fogadja-e őket a hazaérkezéskor.